תקשורת מקרבת

נקודות מבט

תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת היא שפה או יותר תורת תקשורת ודרך חיים שפותחה ע"י ד"ר מרשאל רוזנברג בשנות השבעים.

מרשאל רוזנברג שהיה פסיכולוג אמריקאי (מתלמידיו של קארל רוג'רס – אבי הפסיכולוגיה ההומניסטית), פיתח את השיטה הזו ומטרתה לעזור לבני אדם לתקשר בדרך שמצליחה להעביר בבהירות את מה שאנחנו רוצים לומר. הרי ברור שאף אחד מאיתנו לא שקוף, ולכן מן הסתם אף אחד מאיתנו לא באמת יודע מה מתחולל בליבו של האחר. זאת אחת הסיבות המרכזיות לכך שאנחנו מייחסים לאחרים כוונות שהרבה פעמים הן לא באמת הכוונות שלהם ועל זה יושבים הרבה מאוד מהקונפליקטים שנוצרים בין בני אדם.

אם כך, מטרתה של תקשורת מקרבת היא להבין יותר אחד את השני, לעזור לנו להפחית את כמות הקונפליקטים והתסכולים שהם מנת חלקנו כשאנחנו באים במגע עם אנשים אחרים ולהגדיל את החיבור שלנו עם עצמנו ואת החיבור שלנו עם אחרים.

marshall-rosenberg

החזון של תקשורת מקרבת כפי שאני מבינה אותה היום היא ליצור עולם שבו התקשורת זורמת מלב פועם אחד למשנהו באופן בהיר, נקי ומתחשב, עולם בו החמלה תהיה נגישה לכל אדם וזה לא ייחשב ל"חולשה".עולם שבו כולנו נפתח את "השרירים הרגישים" שלנו ונחווה את עצמנו ואת האחר באופן הרמוני, גמיש וזורם. ושפשוט נוכל לחיות חיים טובים יותר, בעולם טוב יותר…

בשנים האחרונות, ככל שאני מעמיקה בלימוד הגישה הזו, אני יותר ויותר מבינה שמדובר כאן בתהליך התפתחות רוחנית של ממש. תהליך שמגדל את מי שמכניס את הגישה הזו לחייו, להיות אדם חומל, אנושי, אוהב ופתוח.

התקשורת המקרבת מלמדת אותנו כישורי חיים מדהימים כדי שנוכל ליצור מערכות יחסים מספקות וחיים הרבה יותר שלווים וטובים.

אנחנו לומדים לזהות בדיוק למה אנחנו זקוקים בכל רגע נתון ע"י פיתוח ההקשבה לעצמנו.

להביע את הצורך שלנו בבהירות כדי שהאחר יבין אותנו.

להתאמן בהפחתת השיפוטיות שלנו, ביכולת שלנו להיות יותר פתוחים, גמישים ובעלי יכולת הולכת וגוברת להכיל את השונה.

להפסיק לדרוש וללמוד לנסח את הבקשות שלנו ממקום של כבוד לאחר.

להיות במקום של פתיחות לקבל את הבחירות של האחר, גם אם אנחנו ממש לא מבינים אותן או אם הן לא לרוחנו.

להיות פחות "יודעים" ויותר בוחנים וסקרנים.

להסתכל על אנשים ממקום אמפתי שמתחבר לאנושיות שבו ולא ממקום מרוחק ומנוכר.

כבוד, חיבור, הקשבה, אמפתיה, פתיחות, גמישות, אהבה, רוך. כל כך ברור, כל כך מדוייק אך יחד עם זאת כמה נדירים רגעים כאלה בחיים שלנו…

תקשורת מקרבת בגאוניותה, מובילה אותנו ע"י מתן כלים פרקטיים ומובנים למקום של צמיחה אישית, רגשית ורוחנית. היא "מגדלת" אותנו להיות אנשים עמוקים יותר, גמישים יותר ומחוברים באופן עמוק לעצמנו ולעולם שסביבנו.

ד"ר מרשאל רוזנברג שפיתח את השיטה, ניסח מבנה של תקשורת שמושתת על כללי הרגש האנושי במקום על כללי הדקדוק והשפה. הוא הצליח לנסח כללים ברורים שמשמשים לנו סוג של "קביים", כדי שנוכל ללמוד לתקשר באופן שמפחית באופן משמעותי את החיכוכים והתסכול שנולדים בגלל חוסר יכולת שלנו להבין את עצמנו ואת האנשים סביבנו באופן בהיר ומציאותי.

המסלול שתקשורת מקרבת משרטטת שולח אותנו שוב ושוב בכל שלב שמתעורר בנו רגש כלשהו, לחיבור עצמי, ובחינה עצמית ורק אז הוא מלמד אותנו לצאת מתוך עצמנו לתקשורת עם העולם. וכך אנחנו יכולים לבטא את עצמנו עם הרבה יותר בהירות ובשלות שמאפשרים לנו לנסח את הצרכים שלנו באופן הכי ברור שאפשר. 

מה שכל כך עובד שם לטעמי היא העובדה שככל שאנחנו בהירים יותר עם עצמנו ויודעים בדיוק מה אנחנו רוצים וצריכים בכל רגע נתון, כך גדלה יכולתנו לנסח את עצמנו באופן מלא, רגוע ופתוח לאדם שמולנו, דבר היוצר זרימה אנרגטית שמאפשרת לאדם שמולנו לחוות אותנו באותו אופן רגוע ולהגיב גם הוא מאותו מקום…

רוצה ללמוד לחיות בחופש?

מזמינה אותך להצטרף למנויי המגזין החינמי שלי 'נקודות' שמפעם לפעם מקבלים חומרי העשרה בנושאים של מודעות, הגשמה אישית, מערכות יחסים ויצירת חופש פנימי.

איזה כיף שהצטרפת אלינו.בקרוב נשלח לך מייל.

קורס יוצרים מציאות חדשה

איך לצאת מהסטרס ביחסים

פשוט להתחבר מבוא לתקשורת מקרבת

איך לריב בלי לצבור משקעים

גלילה לראש העמוד